W jaki sposób podzielić nieruchomość rolną?
Nieruchomość rolna to według definicji z kodeksu cywilnego nieruchomość gruntowa, której grunty są wykorzystywane do prowadzenia konkretnie wskazanej działalności. Podział nieruchomości rolnej może się odbywać w trybie administracyjnym lub geodezyjnym. Zanim wybierzemy konkretnie sposób podziału, musimy określić, w jakim celu go dokonujemy. Trzeba mieć tu na uwadze, że zgodnie z obowiązującą Ustawą działka rolna nie może być mniejsza niż 0,3 ha.
Podział niewielkiej nieruchomości rolnej, zmiana przeznaczenia działki
Zacznijmy od rozwinięcia tego wątku, że według Ustawy o kształtowaniu ustroju rolniczego działka rolna nie może być mniejsza niż 0,3 ha. Są jednak metody na to, jak podzielić taką nieruchomość. Podział jest wykonalny wtedy, gdy dążymy do uzyskania warunków zabudowy dla działki, której przeznaczenie może zostać zmienione (tu mogą być konkretne wymagania np. dostęp do drogi publicznej). Można dokonać podziału, gdy ziemia będzie przeznaczona na powiększenie sąsiedniej nieruchomości. Potrzebne są tu decyzje administracyjne. Inna opcja to podział w celu wyjścia współwłasności działki.
Podział dużej działki rolniczej bez zmian przeznaczenia
Gdy nie są potrzebne decyzje administracyjne, wybieramy wyłącznie geodezyjny podział nieruchomości (tryb geodezyjny). Prace geodety, wszelkie przeprowadzane czynności są podobne, dlatego też generalnie podziały nieruchomości zabudowanych i rolnych opisujemy jako jedną grupę usług z kategorii wydzielania nowych działek. Firma geodezyjna udzieli profesjonalnego wsparcia we wszystkich regulacjach, wskazując dokładnie, jakie formalności zostaną dopełnione bezpośrednio przez geodetę (jak przekazanie operatu do PODGiK) i co będzie musiał sam zlecający podział. Zachęcamy do kontaktu i omówienia konkretnego zadania.