Spór o przebieg granic – jakie dowody są niezbędne?
Dobre relacje z sąsiadami szybko mogą się zakończyć, gdy w grę wchodzi spór o przebieg granic. I choć zapewne każda strona ma swoją rację, bez odpowiednich dowodów rzeczowych nie da się jej uwiarygodnić. Co w takim razie trzeba zrobić? W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, jakie dokumenty potwierdzają przebieg granic między działkami oraz kiedy niezbędne może się okazać ustalenie granic na nowo.
Jakie dokumenty zaświadczają o przebiegu granicy?
Najważniejszym dokumentem, który potwierdza przebieg granicy działki, jest mapa ewidencyjna. To z niej można wyczytać informacje o granicach poszczególnych nieruchomości wraz z ich dokładnymi wymiarami. Ponadto innym kluczowym dokumentem jest protokół zdawczo-odbiorczy przy zakupie nieruchomości oraz umowa notarialna. Niekiedy jednak dostępne dokumenty budzą wątpliwości np. ze względu na przestarzałość. Z tego powodu w niektórych przypadkach, zwłaszcza w razie wspomnianych sąsiedzkich sporów o miedzę, na nowo ustala się granice działek, korzystając z pomocy np. geodety z Wołomina.
W jaki sposób ustala się przebieg granic działki?
Pierwszym krokiem, jaki podejmuje geodeta, jest przygotowanie dokumentacji dotyczącej działki, która ma zostać zmierzona. Pod uwagę brane są wówczas wszystkie wyżej wymienione dokumenty. Następnie geodeta przystępuje do pomiarów terenu. W celu dokładnego ustalenia przebiegu granicy działki konieczne jest wyznaczenie kilku punktów odniesienia, takich jak istniejące budynki czy drzewa. Dzięki temu możliwe jest sporządzenie szkicu, który pozwoli na weryfikację dokładności pomiarów i określenie rzeczywistego kształtu działki. Na podstawie zebranych wyników geodeta przystępuje do analizy. Efekty swojej pracy zamieszcza w protokole, który stanowi dowód w sprawie kwestii spornych.